Premiéra filmu Výnimoční

Slovenská premiéra filmu Výnimoční od francúzskej dvojice Toledano-Nakache, ktorú sme usporiadali pre Magic Box Slovakia, končila aplausom. Pozvaní hostia vychádzali z kinosály dojatí a so slzami v očiach. Nechýbali medzi nimi topmodelka Alexandra Gachulincová, speváčka Martina Schindlerová či bývala MISS Slovensko Barbora Franeková.

PP_vynimocni_zrno-1025jpg

PP_vynimocni_zrno-1018jpg

Počas sledovania francúzskej snímky mala speváčka Martina Schindlerová po celý čas hrču v hrdle. „Tento film vás uzemní, uvidíte svet z inej strany a uvedomíte si, že vaše prípadné starosti nie sú nič oproti tomu, čo riešia rodiny s deťmi, ktoré trpia autizmom. Je to film o láske, ale nie o tej partnerskej, ale o tej medziľudskej,“ opísala svoje dojmy a bývala modelka Barbora Franeková pokračovala: „Názov filmu vystihuje, o čom to celé je. O výnimočných ľuďoch... Odporúčam každému pozrieť, minimálne sa potom zamyslíte nad tým, aké zbytočné problémy niekedy denne riešime.“

PP_vynimocni_zrno-1052jpg

Slávnostnú premiéru uviedla novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. „Ten film je naozaj výnimočný, pretože vznikal o ťažkej téme, o téme o ktorej aj na Slovensku hovoríme veľmi málo,“ povedala a Natália Šultysová z nadácie Filantropia ju doplnila: „Najväčší mýtus o autizme je to, že sú to ľudia, ktorí vyhľadávajú samotu. To autistické spektrum je veľmi široké. Na jednej strane máme deti, ktoré s nami nekomunikujú, ktoré si žijú vo svojom uzatvorenom svete, na druhej strane máme tých, ktorí sú vysokofunkční.“

PP_vynimocni_zrno-1029jpg

Snímka Výnimoční je zatiaľ najosobnejším projektom autorov Nedotknuteľných (2011) a Pokiaľ nás svadba nerozdelí (2017). S neopakovateľnými výkonmi Vincenta Cassela (Čierna labuť, Verejný nepriateľ č. 1) a Redy Kateba (30 minút po polnoci, Prorok) nakrútila zohraná francúzska dvojica skutočný príbeh o priateľstve, húževnatosti a mimoriadnej obetavosti.


Bruno (Vincent Cassel) vedie spolok pro autistické deti a dospievajúcich, ktorých prípady sú tak komplikované, že ich všade odmietajú. Jeho najlepší priateľ Malik (Reda Kateb) učí mladistvých zo sociálne slabých rodín, ako sa o takéto deti starať.

Už vyše 20 rokov žijú Bruno a Malik vo svete ľudí, s ktorými si spoločnosť nevie poradiť. Napriek tomu ich neopúšťa optimizmus a zmysel pre humor. Bohužiaľ však hrozí, že Brunova organizácia bude zrušená, pretože jeho osobitý prístup sa nie každému páči. Brunovi a Malikovi tak nezostáva nič iné ako presvedčiť úrady, že ich práca má zmysel.

Komediálne ladená dráma Výnimoční bola záverečným filmom tohtoročného festivalu v Cannes. 

PP_vynimocni_zrno-1014jpg

Foto: Katarína Haršányová